Бегбедер Ф. 99 франків

Роман французького письменника  Фредеріка Бегбедера «99  франків» за жанровою приналежністю можна визначати як сатиру, у даному випадку – на рекламний бізнес. Автор працював у рекламному агентстві, але був звільнений незадовго до виходу його книжки у світ. Зрештою, цією історією і починається перша частина роману. Якщо автор звільниться за власним бажанням, йому не виплатять компенсації, і книжка пишеться саме для того, щоб за неї письменника звільнили. Тому факт написання твору вже є провокативним  моментом. Автор пише, що людина, як і будь-який товар, продається, і має свій термін придатності. Назва книжки невипадкова, адже саме 99 франків коштувала вона у французьких крамницях. Твір став популярним, у 2007 році на була відзнята кінострічка з однойменною назвою. Мабуть, немає людини, яка хоча б раз у житті не звертала уваги на рекламу, вплив її цілковито заперечити неможливо. Саме реклама може переконувати людей, що все складається добре, а «ситуація в той час катастрофічна». І люди часто самі «не знають, чого хочуть, поки їм цього не запропонують». Хіба це не завдання реклами? А основний її принцип – змушувати споживачів мріяти про те, чого у них ніколи не буде. Наприклад, мріємо про нове авто, відкладаємо на нього гроші, і коли, врешті, купуємо омріяну машину, то рекламісти зроблять усе, щоб це авто уже вийшло з моди і втратило актуальність: вони запропонують нам значно кращу «новинку». Цей принцип стосується майже усіх сфер життя, головне – формувати у споживача неіснуючу потребу. І тоді він живе не власними бажаннями, а чужими, хтось інший керує його мозком і мисленням. Реклама – перша в історії система панування над людиною, перед якою часто не може встояти навіть свобода. Аналіз роману неодноразово підводить до думки, що реклама, як спрут, заволоділа світом і тепер керує людським життям. Все ще вірите рекламним роликам або, навпаки, вважаєте, що вони на вас не впливають? Тоді обовязково варто завантажити повністю цю книжку і після її прочитання більш критично поставитися до такого звичного явища, як реклама.

-

Коментарі 2 коментарі

  • Я маркетолог за освітою. Під час навчання в інституті викладач по соціології порекомендував нам прочитати “99 Франків” Бегбедера. Метою цієї затії було показати зворотній бік реклами та ринку в цілому. І він був правий: те що пишеться у книжках для маркетологів – це “квіточки”, ілюзії ринку, приклад того, як він має працювати, а не того, як він функціонує насправді. Рекомендую до прочитання, можна і фільм подивитися (знятий якісно), але спочатку краще прочитати книгу, щоб сформувалася “своя картинка”.

  • Жахлива книга. Це книга про наркотики та вседозволеність, а не про рекламний бізнес. Хоча композиція твору досить цікава.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *