Куліш П. Чорна рада

Панько Куліш – неординарна, самобутня постать української літератури, відомий як чудовий поет, публіцист, прозаїк. Найвідомішим його романом вважають соціально-історичний роман Чорна рада. Тут, у самобутній хроніці 1663 року, письменник відтворює те, що сталось на ніжинському майдані – знамениту чорну раду. Реальні та вигадані персонажі у романі діють за правилами романтизованої історичної легенди – важкі історичні події тісно сплітаються з любовними пригодами. Щоб увиразнити характери своїх героїв Куліш використовує символ дороги, по якій ідуть священник Шрам з молодим Шраменком з Правобережжя на Лівобережжя на Січ до гетьмана Сомка. Саме дорогою їм трапляються цікаві особистості, саме тут Шраменко матиме можливість знайти своє щастя. Кожен персонаж роману – від справжніх – гетьмана Сомка, кошового Запорізької Січі Брюховецького, ніжинського полковника Васюти, до вигаданих – кобзаря, запорожця Пугача, й самих Петра та Лесі – має своє ідейне навантаження. Не залишає Куліш і свого ідеалу багатого життя на хуторі, який втілює поміщик Черевань, абсолютної свободи людини, готовності на самопожертву. Цікаво є те, що письменник у творі неоднозначно ставиться до козацтва. З одної сторони він оспівує їхню мужність, силу, відданість інтересам України, а з іншого ганить демократичний лад, який панує на Запорізькій Січі. Цікавою є мова твору, на яку мали вплив фольклорні елементи та уривки з козацьких літописів, чудово обіграних автором. Однозначно можна сказати те, що роман є свідченням великої мужності та патріотизму Пантелеймона Куліша.

-

Коментарі 1 коментар

  • Незабутнє враження справляє на читача героїчно-романтичний світ історичного роману “Чорна рада”. Вивчаючи історію України, ми рідко уявляємо життя простих людей, яких зачепили певні події. Для нас, далеких нащадків, це лише хронологія та статистика.
    Але ж і в ті, далекі від нас часи, люди кохали і страждали, раділи і плакали, надіялися і зневірювалися, робили вибір, що міняв хід історії…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *