Котляревський І. Енеїда

У ХVІІІ столітті у європейських країнах широкого розмаху набуває жанр бурлеску, особливістю якого є пародіювання літератури високого стилю. Дуже зручною для такого пародіювання стала поема римського  поета Вергілія Енеїда. Найцікавішим і найвидатнішим твором-бурлеском в українській літературі була поема Івана Котляревського Енеїда.ЇЇ ви можете завантажити та читати он-лайн. Цікавою відмінністю твору І.Котляревського від подібних творів інших авторів було те, що письменник прагнув не просто спародіювати образи і події епопеї, а мав намір перелицювати римський оригінал, а його патетичну тематику подати в підкреслено зниженій тональності. Тому і боги Олімпу отримали так багато людських рис і стали в очах читача простими смертними. Поема,що складається з шести частин, яку можна читати повністю чи скорочено, розповідає про про походеньки Енея – троянсткого отамана. Після знищення його батьківщини, він зі своїми побратимами кілька довгих років поневіряється по морю, поки не вирішує створити свою власну державу,майбутню імперію. Автор свідомо переносить дію своєї поеми на терени України і разом з дією, повністю змінює зовнішній вигляд героїв,  одягаючи їх в український одяг. Вони починають їсти українську їжу, танцювати українських танців, і поводитися як українці. Еней та його братчики це і розбишаки, гультяї, які воюють і п’ють не знаючи спокою, і сміливі оборонці своєї землі, наділені найкращими рисами козаків. Поема це неначе ціла симфонія сміху, який базується на основі українських казок, небилиць та анекдотів. Енеїда стала першим твором, який був створений на розмовній українській мові. Саме ця поема стала першоосновою у розвитку сучасної української літератури.

-

Коментарі 2 коментарі

  • Цей твір – класика української літератури. І хоч Котляревський перейняв цю поему у Вергілія, але написана вона у формі гуморески і її варто прочитати всім кому не байдужа рідна земля та Україна.

  • Вже не вперше перечитую “Енеїду” і, як завжди, залишаюсь задоволеним. Мало кому вдавалося писати твори, які читаються так легко, на одному подиху. Недарма ж Котляревського сам Шевченко назвав Батьком.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *