Карпенко-Карий І. Сто тисяч

Визначною подією в українській літературі ХІХ століття було створення театру корифеїв. У ньому працювали такі видатні майстри сцени, як І.Карпенко-Карий, М.Кропивницький, М.Старицький, М.Заньковецька. Цей театр, створений М.Кропивницьким, був відомий не тільки на теренах України, а й далеко за її межами. Родина Тобілевичів також була важливою віхою у створенні театру, адже саме з цієї родини вийшли  найкращі актори, режисери, драматурги. З цієї родини походив і Іван Карпенко-Карий, справжнє ім’я якого Іван Тобілевич. В родинному колі його вважали найталановитішим, бо драматичні твори, написані ним, дуже високо оцінювалися рецензентами. Одна з його найуспішніших п’єс – комедія Сто тисяч Її можна завантажити чи читати он-лайн. Перша назва твору була Гроші , вже згодом драматург змінив її на теперішню. Після постановки комедії Карпенко-Карий постійно навіть грає головного героя п’єси – Герасима Калитку. Основа твору –  реальна подія. У той час по Україні діяли шахраї, які виманювали у зажерливих багачів гроші, продаючи їм фальшиві. У п’єсі читач бачить образ багатого сільського господаря, який, через бажання легкої наживи, потрапляє у трагікомічні ситуації. У комедії Карпенка-Карого порушено проблему влади грошей над особистістю, їх згубний вплив на неї. В гонитві за достатком людина стає бездуховною, втрачає здоровий глузд, свою родину, її життя стає беззмістовним. Тема, яка розкривається у творі його читайте повністю чи скорочено  є вічною у мистецтві. Про владу грошей писали у своїх творах Мольєр, Гоголь, і інші. Саме Карпенко-Карий утвердив в українській літературі жанр комедії, як засіб для відображення взаємовідносин між людьми. Не у всіх вистачає часу, щоб прочитати твір повністю, тому багато читачів шукають його скорочено, короткий зміст та стислий переказ. Але якщо час дозволяє, варто все ж завантажити  твір та насолодитися ним у повній мірі.

-

Коментарі 2 коментарі

  • “Сто тисяч” – дуже цікава українська комедія про підробку грошей. Читала її в школі на літературі, а тепер із задоволенням інколи її перечитую. Твори Карпенка-Карого читаються легко і швидко.

  • Хіба існую в український літературі кращий драматург ніж Карпенко-Карий. Я думаю, що ні. Перечитавши його “Хазяїна” та “Сто тисяч” я в черговий раз в цьому переконуюсь.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *