Винниченко В. Федько-Халамидник

Перше знайомство читача з маленьким Федьком відбулося у газеті Рада ще 1912 року. Володимирові Винниченку на той час було вже тридцять два роки і він жив далеко від України – у Франції. Цікавим моментом у його оповіданнях є те, що душевне очищення героїв відбувається через певні трагічні випадки. Короткий зміст твору подано нижче. Федько-халамидник був не такий як усі. Він вихор, дитячий ватажок, спокій для нього не існував. Він любить дражнити хлопців з сусідніх дворів, влаштовує ризиковані розваги. Поруч з неймовірною відвагою, азартом, жагою винаходів, він надійний, не залишить в біді, не підведе, не видасть,- напевно, саме завдяки цій якості він і є ватажком хлопчаків. Кульмінацією оповідання є момент, коли врятувавши з крижаного полону сусідського хлопчика Толю, Федько отримує незаслужене покарання від своїх батьків і від батьків Толі. Так, Федько – вітер, але не цього разу, він спас хлопчика, а за це поплатився вланим життям. Толя – боягузливий мамин синочок не тільки не признається, що сам винний у пригоді на річці, але й звинувачує у всьому Федька. А що ж Федько? Федько ж не здає своїх, він ватажок, він… признається в тому, чого не коїв. Федько два рази спас Толю, але не зміг спастися сам, бо від побоїв своїх та толиних батьків занедужує та помирає. А чи зміг би Федько вчинити по-іншому? Напевне, що ні! Це не було в його манері – бачити перед собою слабкого, пригніченого і вдарити його. Для нього було легше втратити своє життя, ніж потім жити з такою плямою на душі. Твір включений до шкільної програми, та якщо ви вже не школяр, обов’язково його прочитайте! Не у всіх вистачає часу, щоб прочитати твір повністю, тому багато читачів шукають його скорочено, короткий зміст та стислий переказ. Але якщо час дозволяє, варто все ж завантажити  твір та насолодитися ним у повній мірі.

-

Коментарі 2 коментарі

  • Неймовірно шкода Федька, ну халамидник, ну шкода ходяча, так усі діти балувані! Але ж у душі хлопчина порядний та людяний, поліз у крижану воду, того гидкого Толю рятувати і життям за це заплатив, прикро, дуже прикро! Обираючи цю книгу для читання, я опиралася на назву і думала, що це веселе оповідання про бешкетника, а дочитавши його до кінця, я плакала, бо діти мають жити довше своїх батьків, а батьки повинні любити своїх дітей та оберігати від всілякого лиха, а не робити з них “Сидорову козу”.

  • “Федько халамидник” – одне з найцікавіших оповідань Володимира Винниченка. Нажаль, сюжет актуальний як для того часу, так і для сучасності. Це було одне з перших оповідань, яке я прочитала зі сльозами на очах.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *